مردم روسیه سال 2019 را چگونه پشت سر گذاشتند؟

به گزارش وبلاگ ابزاری احمد، با وجود ثبت شکایات درباره بعضی مسائل مالی و اجتماعی، نظرسنجی های سال 2019 بهترین نتایج طی دهه گذشته را نشان داده و شهروندان روس بطور کلی تغییرات مثبتی را در شرایط زندگی خود مشاهده نموده اند.

مردم روسیه سال 2019 را چگونه پشت سر گذاشتند؟

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ابزاری احمد، روزنامه نیزاویسیمایا گازیتا، چاپ مسکو در تحلیلی نوشته است: سال گذشته مسائل مالی زیادی را برای مردم روسیه به ارمغان آورد، ولی ارزیابی های آنها موارد مثبتی، برای مثال در مقایسه با سال 2015 که بدترین شرایط مالی روسیه در دهه گذشته بود، را نشان می دهد.

این مسئله در نتایج نظزسنجی های انجام گرفته در اواخر سال 2019 مشهود است. البته از لحاظ اجتماعی هنوز شکایات زیادی را در بین مردم بوجود آورده است: یک سوم شهفرایندانی که در این نظرسنجی مورد سئوال قرار گرفته اند از بدتر شدن کار مؤسسات آموزشی شکایت دارند و تقریبا نیمی از آنها از وخامت کار بیمارستان ها و درمانگاه ها گله دارند.

مردم روسیه به همراه جامعه شناسان، نتایج سال 2019 را جمع بندی کردند. بر اساس اطلاعات مرکز لیوادا (که از سوی وزارت دادگستری روسیه بعنوان در فهرست سازمان های غیرانتفاعی که بعنوان عامل خارجی فعالیت دارند، گنجانده شده)، 37 درصد از تقریباً 1600 نفر شرکت نمایندگان در یک نظرسنجی معتقدند که سال 2019 برای روسیه دشوارتر از سال قبل از آن بود. 14 درصد گفته اند که سال 2019 آسانتر گذشت و 50 درصد باقی مانده هم تغییر خاصی را احساس نکردند.

تقریباً به همین اندازه (50 درصد) هم به سؤالی درباره چگونگی تاثیر مستقیم سال 2019 برای خانواده های خود پاسخ دادند. بعد از سال 2015 - سال ناکامی مالی برای دوره سال های 2010 به اینطرف- اکنون ما یکی از بهترین نتایج را مشاهده می کن یم. اگرچه هنوز دلایل زیادی برای نگرانی وجود دارد.

تقریباً نیمی از روس ها معتقدند سطح زندگی در کشورشان بدتر از قبل شده است

طبق اطلاعات مرکز لیوادا، تقریباً نیمی از سئوال شوندگان (یا بطور دقیق تر 43 درصد آنها) متوجه وخیم شدن سطح زندگی بخش عمده جمعیت بودند. 13 درصد از آنها بهبود سطح زندگی را تجربه نموده، بقیه تغییری را ثبت ننموده اند. علاوه بر این، 41 درصد از تشدید مشکل توزیع ناعادلانه خدمات گلایه داشته و تنها 7 درصد شاهد تغییر به سمت بهتر بودند، 45 درصد از مردم نیز متوجه هیچگونه تغییری نشده اند.

هرچند پاسخ های منفی زیاد بود، ولی در مقایسه با نتایج سال 2015 ، موارد مثبت بیشتری در ارزیابی شهفرایندان وجود دارد. بدین ترتیب که چهار سال پیش (سال 2015) ، تنها 3 درصد از پاسخ دهندگان متوجه بهبود سطح زندگی مردم شده بودند و 75 درصد آنها نیز از بدتر شدن سطح زندگی صحبت می کردند. در عین حال ، 48 درصد از پاسخ دهندگان از افزایش بی عدالتی در توزیع خدمات گله داشته و تنها 2 درصد متوجه تغییرات مثبت شده بودند.

در حال حاضر 42 درصد از شهفرایندان اظهار داشته ا ند که فرصت کسب درآمد در سال گذشته کاهش یافته ، 10 درصد از بهبود چنین فرصت هایی خبر داده و 42 درصد دیگر نیز تغییرات آشکاری را مشاهده ننموده اند. با این حال ، در سال 2015 ، تنها 4 درصد متوجه بهبود شده بودند، در حالی که بیش از 60 درصد از پاسخ دهندگان سریعاً به وخامت اوضاع اشاره می کردند.

عرصه هایی که شهفرایندان روس از عدم تغییر مثبت در آنها ناراضی بودند

حوزه های دارای مشکل عرصه مراقبت های پزشکی و آموزشی است. کار بیمارستان ها و کلینیک های درمانی طبق ارزیابی 46 درصد از روس ها در طول سال بدتر شده است، اما 14 درصد آنها متوجه بهبود این عرصه و 37 درصد هم هیچگونه تغییری را احساس ننموده اند. برای مقایسه: در سال 2015 تقریباً کمتر از نصف این تعداد- یعنی فقط 5 درصد- درباره تغییرات مثبت صحبت می کردند. در آن سال 49 درصد از سئوال شوندگان نیز به تغییرات منفی در این عرصه اشاره نموده بودند.

طبق گفته 14 درصد از شهفرایندان روس، کار مؤسسات آموزشی بهبود یافته است. به عقیده 34 درصد بدتر شده و طبق ارزیابی 43 درصد نیز تغییری ننموده است. در سال 2015، تنها 7 درصد از مردم ارزیابی مثبتی در این عرصه داشته، ارزیابی 32 درصد منفی و دیدگاه 47 درصد هم خنثی بود.

و پایان ، زمینه هایی نیز وجود دارد که علی رغم اقدامات و پروژه های اعلام شده از سوی مقامات، سهم ارزیابی های منفی افزایش یافته است. بدین ترتیب که بر اساس گفته های 49 درصد از شرکت نمایندگان در این نظرسنجی، شرایط محیط زیست در سال 2019 بدتر از گذشته شد و در سال 2015 ، 44 درصد از پاسخ دهندگان درباره تخریب محیط زیست صحبت می کردند. با این حال ، سهم ارزیابی مثبت نسبت به مدت مشابه همچنان از 3 درصد به 12 درصد افزایش یافته است.

بنیاد سنجش افکارعمومی سراسری روسیه هم نتایج سال 2019 و برنامه ها برای سال 2020 را اعلام نموده است. طبق نظر 53 درصد از سئوال شوندگان از سوی این بنیاد، برای روسیه سال گذشته به طور کلی فرقی با سال قبل (2018) نداشته است، 25 درصد معتقدند که این سال بدتر بوده و 14 درصد هم می گویند که سال 2019 بهتر از سال 2018 بود. یک سال قبل، توزیع پاسخ ها به این ترتیب به ثبت رسیده بود: 39 درصد - بدون تغییر؛ 37 درصد بدتر و درصد بهتر.

در خصوص پیش بینی ها از سال جدید میلادی، براساس نتایج بدست آمده توسط بنیاد سنجش افکارعمومی سراسری روسیه، 37 درصد از شرکت نمایندگان در این نظرسنجی معتقدند که سال 2020 برای کشور (روسیه) دقیقاً مانند سال 2019 خواهد بود، 29 درصد امیدوارند که بهتر خواهد بود و 16 درصد فکر می نمایند که از سال گذشته بدتر خواهد بود. در آستانه سال 2019، حدود 25 الی 27 درصد از پاسخ دهندگان به این سئوال منتظر اوضاع مثبت، منفی و عدم تغییر بودند.

نگرانی های اجتماعی مردم روسیه در طول سال 2019 به تدریج کاهش یافت

مارینا کراسیلنیکووا عضو هیئت مدیره مرکز لیوادا شرح داده است: نظرات و برآوردهای ذهنی مردم درباره اوضاع مالی و اجتماعی کشور در سال 2019 به تدریج در طول سال بهبود یافته است. در ماه های اول سال 2019 ، نگرانی های انباشته شده از شروع سال درباره بعضی تغییرات و اصلاحات قانونی آنطور که آنها تصور می کردند تحقق نیافت و این واقعیت خود منبع ایجاد دیدگاه مثبت شهفرایندان نسبت به بهبود نسبی اوضاع شد.

به گفته این کارشناس، پیشینه ذهنی ابتدای سال 2019 با توجه به اطلاعات منفی سال 2018 - درباره افزایش سن بازنشستگی و افزایش مالیات بر ارزش افزوده تنظیم شده بود. ولی در ابتدای امسال (2020) ، شهفرایندان متقاعد شده بودند که دیگر نمی توان از مارپیچ تورم چشم پوشی کرد و افزایش سن بازنشستگی - حداقل در حال حاضر - تأثیرات محدودی بر زندگی آنها داشته است. بنابراین، در ارزیابی های عمومی نوعی بازگشت دوباره امیدواری به بهبود اوضاع بوجود آمده است. البته، همانطور که این متخصص هم اعتراف می نماید، داده های عینی در باره بهبود شرایط مالی و اجتماعی کشور هنوز چندان مطلوب نیستند.

و مهمترین نتیجه گیری این جامعه شناس آن است که اگر علائم واقعی در بهبود شرایط زندگی و رفاه مردم در سال 2020 دیده نشود، پویایی مثبت ذهنی بوجود آمده در طول سال 2019 همچنان نمونه دیگری از سازگاری منفی بوده و در صورت عدم لمس تغییرات مثبت، شروع فرایند خوش بینی اجتماعی نخواهد بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "مردم روسیه سال 2019 را چگونه پشت سر گذاشتند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم روسیه سال 2019 را چگونه پشت سر گذاشتند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید