آغاز مرحله دوم آبگیری سدالنهضه اقدامی پرمخاطره است

به گزارش وبلاگ ابزاری احمد به نقل از اسکای نیوز، وز ارت خارجه مصر امروز سه شنبه در بیانیه ای بیان کرد: وزرای خارجه مصر و سودان پس از ملاقات در نیویورک به اقدام اتیوپی در آغاز مرحله دوم آب گیری سد النهضه واکنش نشان دادند و آن را اقدامی پرمخاطره و تنشزا خواندند.

آغاز مرحله دوم آبگیری سدالنهضه اقدامی پرمخاطره است

در این بیانیه آمده که سامح شکری وزیر خارجه مصر، در ملاقات با همتای سودانی خود مریم صادق المهدی تازه ترین تحولات مربوط به پرونده سد النهضه را در آستانه نشست شورای امنیت را که قرار است روز پنج شنبه برگزار گردد آنالیز کردند.

این بیانیه اضافه نموده که طرفین بر ضرورت ادامه هماهنگی ها و مشورت ها با اعضای شورای امنیت برای متقاعد کردن آنها به حمایت از مواضع مصر و سودان درباره لزوم رسیدن به توافقی الزام آور درباره آبگیری و راه اندازی سدالنهضه که منافع هر سه کشور و حقوق آبی آنها را تأمین کند و به سودان و مصر زیان وارد نکند، تأکید کردند.

وزارت خارجه مصر اظهار داشت: آنان بعلاوه بر مخالفت قاطع خود با اعلام رسمی آغاز مرحله دوم آب گیری سد النهضة به وسیله اتیوپی تأکید کردند و آن را خلاف توافق نامه های پیشین امضاشده میان سه کشور در سال 2015 و هم نقض صریح معاهده های بین المللی مربوط به آب های مشترک دانستند و آن را اقدامی پرمخاطره برای قراردادن طرف ها دربرابر عمل صورت گرفته شمردند و اینکه اتیوپی به تبعات منفی و زیانهای آبگیری مرحله دوم سد النهضه به شکل یکجانبه توجهی ندارد.

اسکای نیوز گزارش داد: سامح شکری که برای مشورت های لازم پیش از نشست شورای امنیت درباره پرونده سد النهضه به نیویورک سفر نموده در این سفر با نمایندگان اعضای غیر دائم شورای امنیت، استونی، ایرلند، مکزیک و نروژ رایزنی کرد.

آغاز مرحله دوم آبگیری سدالنهضه

محمد عبدالعاطی وزیر منابع آبی مصر، اطلاع داد که بیانیه ای رسمی ازجانب همتای خود در اتیوپی دریافت نموده که در آن بر آغاز مرحله دوم آب گیری سد النهضه تأکید شده است.

او گفت که اعتراض رسمی قاهره به این اقدام اتیوپی را ابلاغ نموده و اضافه نمود که این اقدام نقض صریح توافقات پیشین است و پایان خطرناکی دارد که تهدید کننده امنیت و ثبات منطقه ای و بین المللی است.

مصر در تأمین 90 درصد از آب شرب خود به رود نیل وابسته است و هرگونه کاهش سهم آبی این کشور از نیل، آثار اجتماعی و مالی ویرانگری بر مصر خواهد داشت، این در حالی است که آدیس آبابا بر این باور است که سد النهضه با سرمایه گذاری 4.6 میلیارد دلاری در تبدیل شدن این کشور به قطب انرژی منطقه مؤثر است و می تواند علاوه بر درآمدزایی منجر به فقرزدایی در این کشور گردد.

در این میان، اختلافات سه کشور بر سر میزان آب رهاسازی شده از سوی اتیوپی در صورت بروز کم آبی متمرکز است. با عملیاتی شدن این سد، اتیوپی می تواند به بزرگترین کشور صادر کننده برق در آفریقا تبدیل گردد.

سد النهضه در 20 کیلومتری سودان واقع شده است. مصر نگران پایین آمدن سهم آب خود است؛ آبی که آن را برای شرب، زراعت و صنعت به کار می گیرد. تصمیم دولت اتیوپی برای آغاز مرحله دوم آبگیری سد النهضه با مخالفت شدید مصر و سودان روبرو شده است؛ دو کشوری که در تأمین آب خود به شدت به رود نیل وابسته هستند.

آنچه می توان گفت این است که مصر در بد مخمصه ای گرفتار شده است زیرا از یکسو تمایلی برای استفاده از گزینه نظامی ندارد و از سوی دیگر در معرض تهدید آبی قرار گرفته است. زندگی مصری ها در گرو رود نیل است و جایگزینی غیر از نیل برای آنها نیست.

بعضی ناظران امور مصری بر این باورند که درست است که مصر از روی آوردن به گزینه نظامی خودداری می نماید اما حفظ سهم آبی مصر از نیل مهمتر از هر موضوعی است و روی آوردن به گزینه نظامی از همه راه ها و گزینه ها از جمله گرسنگی و تشنگی کم هزینه تر خواهد بود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "آغاز مرحله دوم آبگیری سدالنهضه اقدامی پرمخاطره است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز مرحله دوم آبگیری سدالنهضه اقدامی پرمخاطره است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید