چگونه با همسر خود همدلی کنیم؟

یک روانشناس با بیان اینکه یکی از مهم ترین عوامل در روابط زوجین، نشان دادن همدلی به همسر است، گفت: فرد از این طریق می تواند به همسر خود بفهماند که او را درک می نماید.

چگونه با همسر خود همدلی کنیم؟

زهرا امام روانشناس و مشاور در گفت وگو با خبرنگار ، درباره همدلی با همسر اظهار کرد: یکی از مهم ترین عوامل در روابط زوجین، نشان دادن همدلی به همسر است و فرد از این طریق می تواند به همسر خود بفهماند که او را درک می نماید.

امام بیان نمود: همدلی کردن، تفاهم را در بین زوجین افزایش می دهد و پایه های زندگی را محکم تر می نماید، همچنین همدلی و درک کردن طرف مقابل به معنای قبول تمام نظرات او نیست، بلکه همدلی به معنای آن است که احساسات طرف مقابل برایمان اهمیت دارد.

این روانشناس درباره راه حلهای همدلی کردن گفت: اولین و مهم ترین راه حل گوش دادن فعال است، برای این کار باید اجازه دهیم که طرف مقابل احساسات خود را کامل بیان کند و خوب به صحبت های همسرمان گوش کنیم.

او با بیان اینکه ابراز احساسات از دیگر راه حلهای همدلی کردن است، اضافه کرد: به هنگام بروز مسائل سعی کنید احساسات خود را بدون سانسور و با خودآگاهی لازم با همسرتان در میان بگذارید، چراکه همدلی بر پایه خودآگاهی فردی شکل می گیرد و هر چه فرد نسبت به خود شناخت بهتری داشته باشد، همدلی او نیز بیشتر خواهد شد.

امام با اشاره به اثرگذار بودن تجارب گذشته در همدلی کردن گفت: افراد باید توجه داشته باشند که چه روش هایی در گذشته برای همدلی با همسر نتیجه مثبت به همراه داشتند و دوباره از آن ها استفاده نمایند.

او با بیان اینکه راستگویی در همدلی اثرگذار است، اضافه کرد: در ارتباط با همسرتان، خود را به جای طرف مقابل قرار دهید و همچنین از قضاوت همسر خود پرهیز کنید.

این روانشناس توضیح داد: در همدلی کردن، راه حلی به طرف مقابل ارائه نمی دهیم، بلکه زمینه بروز احساسات را برای طرف مقابل فراهم می کنیم.

امام با بیان اینکه دلسوزی کردن در همدلی معنایی ندارد، گفت: موضوعات مورد اهمیت همسرتان را درشت و کوچک جلوه ندهید و از انجام این کار خودداری کنید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "چگونه با همسر خود همدلی کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با همسر خود همدلی کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید