تامین 60 میلیون تن کالای مصرفی کشور در سال 99

به گزارش وبلاگ ابزاری احمد، تهران (پانا)- معاون دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت در کشور سالانه 60 میلیون تن کالا مصرف می گردد که در امسال این میزان به طور کامل تامین شده است.

تامین 60 میلیون تن کالای مصرفی کشور در سال 99

به گزارش ایرنا، سعید صارمی با بیان اینکه در دو سال گذشته برنامه ریزی برای تامین 60 میلیون تن کالای مورد احتیاج مصرفی سالانه کشور در دستور کار قرار داشت، توضیح داد: بخشی از این کالاها مربوط به اقلام اساسی می گردد و بخشی دیگر برای تامین پروتئین ها مانند مرغ، شیر و تخم مرغ است.

وی اضافه نمود: 35 میلیون تن کالا از فراوریات داخلی و 25 میلیون تن نیز به وسیله واردات تامین می گردد که با توجه به تمهیدات اتخاذ شده تا به امروز 17 میلیون تن کالا وارد کشور شده است و باقی مانده آن نیز از بنادر در حال ترخیص هستند.

وی با بیان اینکه در این مدت کرونا موجب وقفه های کوتاه مدت برای فراوری داخلی کالاهای مورد احتیاج شده بود، اعلام کرد: واردات نیز به دلیل اعمال محدودیت در مرزهای کشورهای مختلف با کاهش اندکی روبرو شد اما این فرایند حل شده است.

به گفته صارمی، علی رغم تمام مسائل موجود 17 میلیون تن کالا ترخیص شده و باقی مانده نیز در حال ترخیص از بنادر است که به این ترتیب میزان 60 میلیون تن کالای مورد احتیاج سالانه تامین می گردد.

وی با بیان اینکه در زمان کاهش واردات از ذخایر برای توزیع در بازار استفاده نموده ایم، توضیح داد: 250 هزار تن روغن از منابع ذخیره شده تامین شده است که به سرعت در حال جایگزینی آن هستیم و همچنین نهاده های دامی که 90 درصد آن وارداتی است نیز برای بهبود فراوری طیور از ذخایر داخلی تامین شد.

وی با بیان اینکه 30 هزار تن شکر نیشکری نیز به بازار تزریق شده است، اعلام کرد: به دلیل وقوع سیل در سیستان و بلوچستان برداشت نیشکر و چغندر با تاخیر در شروع بهمن ماه انجام می گردد و احتیاج فعلی بازار به وسیله ذخایر تامین شده است.

قیمت کالاها برای شب عید تغییر نمی کند

معاون دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد کالاها برای شب عید نیز گفت: قیمت کالاها برای ایام عید تغییری نمی کند و در صورت کمبود اقلامی مانند برنج، شکر و روغن، ذخایر کافی برای تامین بازار موجود است.

وی با تاکید بر اینکه در صورت احتیاج بازار، کالاها از ذخایر تزریق می گردد، اعلام کرد: میوه نیز همانند سنوات گذشته خریداری شده و به موقع وارد بازار خواهد شد.

صارمی گفت: در یکسال اخیر با وجود مسائل تحریم و شیوع گسترده ویروس کووید 19 در زمینه تامین و توزیع کالای اساسی با موفقیت عمل کردیم و تا به امروز با مسئله ای برای کمبود کالا روبرو نشده ایم.

منبع: خبرگزاری پانا

به "تامین 60 میلیون تن کالای مصرفی کشور در سال 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تامین 60 میلیون تن کالای مصرفی کشور در سال 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید