چگونه بدون تب سنج بفهمیم تب داریم؟

به گزارش وبلاگ ابزاری احمد، در مطلب زیر که توسط دکتر Jason R. McKnight مورد بررسی قرار گرفته است به شما می گوییم چطور بدون تب سنج متوجه شوید که تب دارید.

چگونه بدون تب سنج بفهمیم تب داریم؟

به گزارش ، تب زمانی رخ می دهد که دمای بدن برابر یا بیشتر از 38 درجه سانتی گراد باشد. علت تب معمولاً یک بیماری یا عفونت است. از تب سنج یا دماسنج برای اندازه گیری دمای بدن فرد استفاده می شود، اما این امکان وجود دارد که بدون تب سنج نیز پی ببرید که تب دارید.

علائم و نشانه های معمول و مرتبطی با تب وجود دارد که با بررسی آن ها می توانید بگویید تب دارید یا نه؛ مانند بدن درد، لرز، گرگرفتگی پوست، تعریق، کم آب شدن بدن و ضعف. در این مطلب که توسط دکتر Jason R. McKnight مورد بررسی قرار گرفته است به شما می گوییم چطور بدون تب سنج متوجه شوید که تب دارید.

وقتی به تب سنج دسترسی ندارید، دانستن علائم مرتبط با تب، بهترین راه تشخیص این است که تب دارید. مثلاً کسانی که تب دارند معمولاً علائم زیر را تجربه می نمایند:. ضعف و بدن درد: بدن درد، سردرد و ضعف در میان افرادی که تب دارند بسیار شایع است. ویروس هایی مانند آنفلوانزا یا سرماخوردگی معمولی اغلب با درد هایی نیز همراه اند که نتیجه التهاب ناشی از واکنش سیستم ایمنی بدن در مواجهه با ویروس است.

سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها می گوید افرادی که تب دارند و می دانند در تماس با کسی بوده اند که مبتلا به COVID-19 است، باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نمایند. لرز: خیلی از افرادی که تب دارند دچار لرز یا مورمور شدن بدن نیز می شوند. یعنی حتی اگر دمای بدنشان بالا باشد احساس می نمایند از سرما می لرزند. علت لرز این است که بدن سعی دارد دمایش را بالا ببرد تا علت تب را هدف بگیرد. کسانی که به دلیل تب دچار لرز می شوند، اگر بدنشان را لمس کنید داغ هستند و باید لباس های سبُک و نازک بپوشند.. برافروختگی پوست: خیلی از افراد در اثر تب دچار برافروختگی پوست یا قرمزی گونه ها می شوند. این اتفاق زمانی روی می دهد که بدن، رگ های خونی را گشاد می کند.

این فرایند که وازودیلیشن نام دارد، جریان خون را در پوست افزایش داده و سبب برافروختگی و گرگرفتگی آن می شود.. تعریق و دهیدراته شدن بدن: خیلی از افرادی که دچار تب می شوند عرق می نمایند. تعریق، تلاش بدن برای تنظیم دما و خنک کردن شماست، اما اگر آب کافی ننوشید، عرق کردن می تواند خطرناک بشود. در تب بالا، بدن شما مقدار قابل توجهی آب را از طریق عرق از دست می دهد. اگر فکر می کنید تب دارید، باید نسبت به علائم دهیدراته شدن بدن مانند: خشکی دهان، تشنگی مفرط یا احساس سرگیجه بسیار هوشیار باشید.

اگر علائم گفته شده معمول در تب را دارید، می توانید با توجه به احساس خودتان نیز پی ببرید که تب دارید. احساس اینکه گویی تب دارید، راهی نسبتاً درست برای پی بردن به تبتان است. اگر احساس می کنید داغ شده اید یا لرز دارید، پس احتمالاً تب دارید.

تب می تواند باعث شود شما احساس سرما یا گرما کنید. شاید احساس کنید گرگرفته اید و برافروخته هم به نظر برسید یا لرز کنید، که هر دو نشان دهنده این هستند که بدنتان سعی دارد دمایتان را پایین بیاورد.

بیشتر افراد زمانی که سعی دارند بدون تب سنج پی به تب ببرند، پیشانی را لمس می نمایند. این کار برای خودتان جواب نمی دهد و شیوه درستی نیست، زیرا تمام بدن شما گرم است و در سراسر بدنتان این گرما را احساس می کنید، بنابراین دست شما ابزار مناسبی برای تشخیص دما نیست؛ اما می توانید از شخص دیگری بخواهید پیشانی تان را لمس کند. این کار روشی مؤثر برای تشخیص تب بدون تب سنج است، خصوصاً اگر سایر علائم مرتبط با تب را داشته باشید.

اگر احساس می کنید تب دارید و از یک نفر دیگر درخواست می کنید پیشانی تان را لمس کند، بهتر است او ابتدا پیشانی خودش را لمس کرده و سپس پیشانی شما را لمس نماید تا بهتر بتواند به تفاوت دما پی ببرد. البته این شیوه هرگز به اندازه استفاده از تب سنج دقیق و درست نیست. تشخیص دمای بدن با لمس کردن فقط می تواند یک جواب کیفی به شما بدهد نه نتیجه کمّی از دمای بدن. یعنی فقط می توانید متوجه شوید تب دارید یا نه، و از میزان این تب چیزی دستگیرتان نخواهد شد.

به طور کلی بهتر است به جای دمای دقیق بدن فرد، به علائم تب و شدت این علائم توجه کنید. این درجه تب نیست که نگرانی ایجاد می کند، بلکه شرایط سلامت فرد است که باید مورد توجه باشد.

تب بچه ها معمولاً بالاست، اما رفتارهایشان نرمال به نظر می رسد. در این مورد، بچه ها معمولاً نیازی به اقدام پزشکی خاصی ندارند. اما کسی که علائم جدی تری دارد، مثلاً احساس سرگیجه و ضعف شدید یا مشکل تنفسی، باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کند حتی اگر تبش بالا نباشد.

به طور کلی کسانی که در تنفس مشکل دارند، دچار بثورات پوستی می شوند یا تبشان بالاتر از 40 درجه سانتی گراد است نیاز به اقدام فوری پزشکی دارند.

سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها می گوید افرادی که تب دارند و می دانند در تماس با کسی بوده اند که مبتلا به COVID-19 است، باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نمایند.

منبع: تبیان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "چگونه بدون تب سنج بفهمیم تب داریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه بدون تب سنج بفهمیم تب داریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید