نتایج پژوهشی درباره انتقال کرونا ویروس در هوا

به گزارش وبلاگ ابزاری احمد، رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوای پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران از انجام پژوهشی درباره آنالیز هوا برد بودن کرونا ویروس در این مرکز تحقیقاتی اطلاع داد و با اشاره به نتایج آن، تاکید نمود که براساس نتایج یک مطالعه نمی توان گفت که فرضیه هوابرد بودن کرونا به طور کلی رد می گردد.

نتایج پژوهشی درباره انتقال کرونا ویروس در هوا

دکتر محمد صادق حسنوند در گفت وگو با وبلاگ ابزاری احمد، با بیان این که با توجه به همه گیری کووید -19 در دنیا یکی از اصلی ترین سوال هایی که ذهن محققان را درگیر نموده این است که روش های انتقال این ویروس چیست گفت: در حقیقت با توجه به شواهد موجود، بعضی از محققان معتقدند کهSARS-CoV-2 (ویروس عامل کووید -19) هوا برد (airborne) است و بعضی دیگر با این گزاره مخالف هستند. برای این که ما بتوانیم به این سوال پاسخ دهیم و شواهد علمی در این مورد بدست بیاوریم، مطالعه ای را تحت عنوان آنالیز حضور SARS-CoV-2 (عامل کرونا) در هوای اتاق های ICU مجتمع بیمارستان امام خمینی (ره) تهران توسط مرکز تحقیقات آلودگی هوا پژوهشکده محیط زیست و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام دادیم. در حقیقت این تحقیق جزو اولین مطالعات در خصوص این بیماری بوده است.

وی با اشاره به این که این فعالیت پژوهشی از 26 اسفند شروع شد، گفت: هدف از انجام این پژوهش این بود که ببینیم عامل کرونا ویروس جدید در هوای اتاق ICU بیمارستان امام خمینی که در آن ها بیماران مبتلا به کووید-19 بستری هستند وجود دارد یا خیر. این طرح با مشارکت گروه ویروس شناسی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران که آزمایشگاه مرجع برای تشخیص کرونا در کشور است انجام شد.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: ما نمونه هایی از 10 اتاق ICU مجتمع بیمارستان امام خمینی را آنالیز کردیم تا مشاهده کنیم آیا عامل کرونا هوابرد است یا خیر. در این اتاق ها افراد مبتلا به کووید 19 با شرایط مختلف بستری بودند. هوا برد بودن یعنی یک عامل خطر (مثل عوامل بیولوژیکی، فیزیکی یا شیمیایی) بتواند در فاصله بیش از تقریباً 6 فوت (حدود 2 متر) از منبع آن منتقل گردد و در واقع یک رفتاری شبیه گازها در هوا داشته باشد.

حسنوند با بیان این که در حال حاضر درباره هوابرد بودن عامل کرونا چند مطالعه در دنیا صورت گرفته، اضافه کرد: یکی از این مطالعات در دانشگاه نبراسکا آمریکا صورت گرفته است که البته روش آنالیز و خصوصا نمونه برداری محققان آن ها ایراداتی داشته است. نتایج پژوهش آن ها نشان داد که این ویروس در هوای اتاق بیماران و راهروها وجود دارد. البته نباید فراموش کرد که این مطالعه محدودیت ها و ایرادات متعددی داشته است.

رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوا دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره جزئیات پژوهش محققان این مرکز تحقیقات گفت: ما به منظور آنالیز حضور SARS-CoV-2 در هوای اتاق های محل بستری بیماران مبتلا به کووید-19 تجهیزات استاندارد نمونه برداری هوا را در فاصله حداقل دو تا پنج متری از تخت بیمارانی که ماسک اکسیژن داشتند و یا اینتوبه (Intubated) بودند قرار دادیم. علاوه بر این، ذرات معلق هوا، درجه رطوبت و دی اکسید کربن را هم به عنوان پارامترهای جانبی مورد سنجش قرار دادیم .

حسنوند ادامه داد: براساس نتایج مطالعه ما، SARS-CoV-2 (ویروس عامل کووید-19) در هوای اتاق های بیماران کرونا مشاهده نشد و یافته های مطالعه ما همانند نتایج مطالعه ای بوده است که در سنگاپور صورت گرفته است و در واقع در هوای اتاق بیماران کووید -19، ویروس عامل این بیماری مشاهده نشد. نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که فعلا شواهد علمی معتبری دال بر هوابرد بودن این ویروس وجود ندارد و بر همین اساس است که فعلا سازمانهای معتبر دنیا نظیر سازمان دنیای بهداشت (WHO) و مرکز پیشگیری و کنترل بیماری امریکا (US. CDC) هم بحث هوابرد بودن این ویروس را تایید ننموده اند. البته ممکن است در آینده چنین شواهدی به وجود آید.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: البته صرفا این که عامل کرونا ویروس به صورت هوا برد باشد ممکن است چندان هم قابل اهمیت نباشد بلکه آنچه مهم است این است که آیا دوز عفونت زایی و بار میکروبی که در هوا منتقل می گردد آیا می تواند سبب ابتلای افراد گردد یا خیر.

به گفته دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران، مقاله این طرح پژوهشی، در نشریه Science of the Total Environment پذیرفته شده و به زودی منتشر می گردد.

آیا همه احتیاج به استفاده از ماسک دارند؟

رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوای دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه با بیان این که در حال حاضر، یکی از مهم ترین سوال ها این است که آیا عموم افرادی که سالم هستند احتیاج به ماسک دارند یا خیر، گفت: پاسخ علمی به این پرسش ممکن است تغییر کند. ممکن است در آینده مطالعات جدید پاسخ به این پرسش را تغییر دهد. دو سازمان بسیار معتبر در دنیا به نام سازمان دنیای بهداشت (WHO) و مرکز پیشگیری و کنترل بیماری امریکا (US. CDC) وجود دارد که هر دوی این مراکز تا 3 آوریل 2020 نظرات یکسانی در این زمینه داشتند اما پس از 3 آوریل تفاوتی در بین توصیه های آنها درخصوص استفاده از ماسک بوجود آمد.

وی اضافه کرد: سازمان دنیای بهداشت، استفاده از ماسک را برای افراد سالمی که مستقیما با بیماران دارای کرونا در ارتباط هستند، ضروری اعلام نموده است. همچنین اگر کسی علائمی مانند سرفه و عطسه داشته باشد باید حتما ماسک داشته باشد؛ البته سازمان دنیای بهداشت اشاره می نماید که ماسک به تنهایی یک روش حفاظتی خوب برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری نیست. استفاده از ماسک حتما باید به همراه شست وشوی مکرر دست ها باشد.

حسنوند اعلام کرد: براساس دستورالعمل سازمان دنیای بهداشت ، قبل از قرار دادن ماسک بر روی صورت، دست ها حتما باید با آب و صابون شسته گردد و پس از پوشیدن با قسمت بیرونی (جلویی) ماسک اصلا نباید تماس داشت. هنگام دور انداختن ماسک نیز، باید آن را درون سطل زباله ای انداخت که دربسته باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره توصیه های جدید مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های امریکا(CDC) گفت: این مرکز، تا چند روز قبل، مطابق سازمان دنیای بهداشت استفاده از ماسک را به عموم مردم توصیه نمی کرد. اما در 3 آوریل مطالعه ای منتشر شد که نشان داد که افراد مبتلا به کرونا قبل از آن که علائم داشته باشند باعث انتقال ویروس می شوند. با استناد به این مطالعه، CDCتوصیه های خود برای عموم افراد را اصلاح نموده است. این مرکز در حال حاضر می گوید، افراد سالم اگر ناچاراً می خواهند به محیط هایی بفرایند که امکان رعایت فاصله فیزیکی مناسب که حدودا دو متر است وجود ندارد، از ماسک های پارچه ای یا خانگی استفاده نمایند یا با دستمالی دهان و بینی خود را بپوشانند.

وی اضافه کرد: نکته مهمی که در این توصیه وجود دارد این است که اشاره ای به استفاده از ماسک پزشکی یا جراحی (Surgical Mask) و ماسک های با مشخصه N95 نشده است. علت این است که اگر عموم افراد بخواهند از ماسک های N95 و پزشکی استفاده نمایند، کادر درمان که خط اول مبارزه با این بیماری هستند دچار کمبود می شوند و با خطر بالای ابتلا به کرونا روبه رو خواهند شد.

حسنوند با بیان این که کارایی ماسک ها در این است که از انتقال دراپلت ها و میکرو دراپلت ها از فرد بیمار به فرد سالم جلوگیری می نمایند اضافه کرد: در واقع، ماسک باعث می گردد فرد بیمار یا مشکوک، دیگران را مبتلا نکند. سیاست کشورها در استفاده از ماسک در حال حاضر، متفاوت است. در جمهوری چک و اتریش الزام به استفاده از ماسک در فضاهای عمومی وجود دارد اما در بسیاری از کشورها مثل انگلیس و آلمان وجود ندارد. البته در خصوص استفاده از ماسک برای عموم افراد بین محققان هم اتفاق نظر در این خصوص وجود ندارد.

رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوای دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره این که سیاستگذاران حوزه سلامت بعضی کشورها بر استفاده عموم مردم از ماسک تاکید نمی نمایند، گفت: اگر همه افراد از ماسک استفاده نمایند، کادر درمان با کمبود روبرو می شوند. علاوه بر آن، مطالعات علمی زیادی در خصوص این که ماسک به تنهایی می تواند محافظت نماینده خوبی در برابر ابتلای به کووید 19 برای عموم افراد جامعه باشد انجام نشده است. دلیل سوم این است که افراد هنگامی که از ماسک استفاده می نمایند، دچار اطمینان کاذبی می شوند که قرار نیست به بیماری دچار شوند، بنابراین به مکان های پرتراکم می فرایند و یا دیگر نکات بهداشتی همچون شستن دست ها نبوده و فاصله فیزیکی (حدود 2 متر) را رعایت نمی نمایند.

حسنوند در پاسخ به سوالی درباره استفاده از آن چه به عنوان ماسک فیلتردار معروف شده گفت: ما به طور کلی دو ماسک داریم، ماسک های ساده که مانند ماسک های جراحی است. ماسک های دیگری نیز وجود دارند که یک شیر یک طرفه یا سوپاپ یکطرفه دارند. آن شیر یک طرفه، فیلتر نیست و زمانی که فرد می خواهد هوا را مکش کند، شیر بسته می گردد و هوا از بدنه ماسک عبور می نماید و وارد دستگاه تنفسی می گردد. هنگامی که فرد بازدم دارد، برای این که راحت تر هوای بازدم به بیرون منتقل گردد شیر یک طرفه باز می گردد و بخشی از قطرات و ریزقطرات، بدون عبور از بدنه ماسک به محیط بیرون منقل می گردد. به همین دلیل است که گفته می گردد این ماسک ها برای استفاده افرادی که بیمار یا مشکوک هستند، مناسب نیست. این ماسک ها برای استفاده در زمان آلودگی هوا می تواند مفید باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نتایج پژوهشی درباره انتقال کرونا ویروس در هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتایج پژوهشی درباره انتقال کرونا ویروس در هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید