مردم همکاری نکنند تا تابستان درگیر کرونا هستیم

به گزارش وبلاگ ابزاری احمد، خبرنگاران/اصفهان معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: در خوشبینانه ترین حالت تا آخر فروردین و درصورت همکاری نکردن مردم ممکن است تا تابستان فرایند همه گیری این بیماری ادامه یابد.

مردم همکاری نکنند تا تابستان درگیر کرونا هستیم

بهروز کلیدری امروز (یکشنبه-25 بهمن) در نشست خبری در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اظهار کرد: باید محدودیت در اجتماع شکل گیرد تا سریعتر اپیدمی را پشت سر بگذاریم.

وی در پاسخ به سوال وبلاگ ابزاری احمد، درخصوص تأمین داروهای مورد نیاز برای مبتلایان به ویروس کرونا، گفت: برای تامین داروی بیماران بستری هیچ مسئله ای وجود ندارد، اما تأمین داروی بیماران سرپایی که تعداد آنها 20 برابر بستری هاست آسان نیست.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه البته داروی خاصی برای این بیماری وجود ندارد، شرح داد: گاهی جوسازی پیش می آید، ولی در مجموع نیازمند دارو در استان نیستیم و از این نظر کسری نداریم.

وی با اعلام اینکه ویروس کرونا در مناطق کمتر برخوردار استان و در جنوب و غرب کمتر شیوع داشته، اضافه نمود: نقشه توزیع جمعیت بیماران در اصفهان نیز تقریبا توزیع یکنواخت را نشان می دهد، البته کمی در شمال بیشتر است که به خاطر جمعیت بیشتر این محدوده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان یکی از راهکارهای پیش بینی شده برای خدمات دهی بهتر به مناطق کمتر برخوردار را پیش بینی کلینیک هایی بیان کرد که افراد بتوانند مراجعه کرده و از خدمات پزشکی استفاده کنند.

وی خبر داد: با همکاری خیرین بسته های حمایتی شوینده، مواد غذایی و آموزشی برای مناطق کمتر برخوردار شهر تهیه وتوزیع می شود در بخشی از شمال اصفهان این فرایند شروع شده است.

کلیدری همچنین گفت: داروی خوراکی به شکل مایع که حاوی الکل باشد، نداریم. برخی فراورده های خوراکی الگزیر نوشته شده که ماده اصلی محلول در الکل و درصد کمی الکل دارد، اما ماده اصلی آب است. در فراورده های دارویی تنتور که خیلی کم است و برای ترک اعتیاد استفاده می شود، درصد کمی الکل دارد. داروهای پودری هم اصلا الکل ندارد در مورد درصد الکل بحث زیاد است و من صلاحیت نظر ندارم.

وی ادامه داد: علمای بزرگ اسلامی معتقدند مجموعه مدونی به نام طب اسلامی نداریم و باید سند بررسی و ببینیم برای چه کسی تجویز شده است.

کلیدری تاکید کرد: تا به حال مرگ و میری از پرسنل داخل محدوده دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گزارش نشده است.

نقاهتگاه، ابزار کنترل برای بیماران ترخیص شده

وی در مورد تشکیل نقاهتگاه برای بیماران مبتلا به کرونا گفت: نقاهتگاه یکی از ابزارهای کنترل بیماران ترخیص شده است. از ده روز پیش تخت هایی برای بیماران که امکان خود قرنطینگی ندارند آماده شده است. این مکان ها برای افرادی که فضای مشترک یا جمعیت زیاد دارند، یا یک فرد با ضعف سیستم ایمنی در خانواده دارد و یا امکان پرستاری در منزل آنها وجود ندارد، مناسب است.

کلیدری شرح داد: بنابراین با این شاخص ها فضا برای افرادی که دوره نقاهت را می گذراند، طراحی شد و تا به امروز چند نقطه جانمایی شده و دو نقطه کاملا آماده شده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: از فردا بیمارگیری شروع می شود، ویزیت روزانه می شوند و اگر بیماری در دوره نقاهت دوباره با بیماری روبرو شد، مجددا منتقل می شوند.

وی با بیان اینکه 7 هزار پرسنل پرستاری داریم و درحال حاضر شرایط نامطلوبی نداریم، اظهار کرد: پیش بینی کرده ایم در صورت نیاز از نیروهای دیگر با کمک فراخوان استفاده کنیم. اگر مجبور شویم باید از ظرفیت های دیگر استفاده کنیم. نیروهای کمک پرستار آموزش دیده اند و در صورت نیاز اضافه می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مردم همکاری نکنند تا تابستان درگیر کرونا هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم همکاری نکنند تا تابستان درگیر کرونا هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید