دو عارضه جانبی کرونا که ممکن است هرگز از بین نرود

به گزارش وبلاگ ابزاری احمد، آمار مبتلایان به بیماری کووید 19 هرروز بالاتر می رود، تعداد بی شماری به بیماری مبتلا می شوند و بسیاری نیز جان خود را از دست می دهند؛ اما حداقل دو جزئیات فوق العاده گمراه کننده در این ارقام وجود دارد. اول از همه، تعداد عفونت های کروناویروس بیشتر از ارقام است چون بسیاری از افراد مبتلابه کرونا تحت آزمایش قرار نمی گیرند. همچنین این آمار بیماران را به دودسته فوتی ها و بازماندگان تقسیم می نماید. واقعیت این است که یک منطقه خاکستری نیز وجود دارد که اعداد به آن نمی پردازند.

دو عارضه جانبی کرونا که ممکن است هرگز از بین نرود

به گزارش وبلاگ ابزاری احمد، بعضی از افرادی که بهبود می یابند در نهایت علائم مزمن دارند که از بین رفتن آن ها ماه ها به طول می انجامد. این شرایط که کووید طولانی نام دارد به طور گسترده ای در گزارش ها شرح داده شده است. ممکن است میلیون ها نفر با عوارض جانبی طولانی مدت ویروس کرونا سروکار داشته باشند و معلوم شود که بعضی از این مسائل ممکن است هرگز رفع نشوند.

گزارشی در یاهو نیوز کانادا منتشرشده که به سه عارضه دائمی ویروس کرونا اشاره نموده است که بسیار وحشتناک است؛ اما معین شده که تنها دو مورد از آن ها دائمی هستند و مورد سوم فقط آزاردهنده است.

ضایعات پوستی

بعضی از بهبودیافتگان کووید 19 پس از رفع شدن عفونت همچنان علائم پوستی دارند. ضایعات پوستی ازجمله علائم غیرمعمول کووید 19 است که ماه ها مشاهده شده است؛ اما محققان می گویند این علائم قبل از فروکش کردن می توانند چندین هفته باقی بمانند.

به گزارش مدیکال نیوز، یک مطالعه گسترده تقریبا 1000 مورد از بیماران با مسائل پوستی در سراسر دنیا را آنالیز نموده است.

دانشمندان تاثیر طولانی مدت علائم پوستی عوارض کووید 19 را حداقل 60 روز مشاهده کردند. خوشبختانه همه علائم پوستی پس از مدتی رفع خواهند شد.

کم شنوایی ناگهانی

موارد پوستی می توانند از بین بروند اما بعضی از بیماران مبتلابه کووید 19 به دو نوع عارضه جانبی دیگر نیز مبتلا می شوند که ممکن است دائمی باشند.

یکی از آن ها علامتی است که قبلا مفصل بیان شده و در گوش ها (وزوز گوش) اتفاق افتاده و ممکن است پس از درمان از بین برود؛ اما ویروس همچنین می تواند به کاهش شنوایی دائمی منجر شود که قابل بهبود نیست.

گزارش منتشر شده در نشریه BMJ جزئیات بیمار 45 ساله در انگلیس را نشان می دهد که پس بروز علائم کووید 19 که به مدت 10 روز ادامه داشت در بیمارستان بستری شد.

وی 30 روز به دستگاه ونتیلاتور متصل بود و درنتیجه به عوارض دیگری نیز دچار شد. او تحت درمان نهاده شد و سپس بهتر شد. یک هفته بعد از خروج از ای سی یو متوجه صدای زنگ در گوش شد و ناشنوایی ناگهانی به دنبال آن رخ داد.

ناهنجاری های لوب پیشانی مغز

شاید نگران نماینده ترین عوارض کووید 19 مربوط به مغز باشد. دانشمندان کالج پزشکی بیلور امریکا داده های 80 مطالعه را آنالیز کردند و دریافتند که بیش از 600 بیمار در مغز دچار بعضی ناهنجاری ها شدند. این موارد با آنالیز آزمایش های الکتروانسفالوگرام (EEG) نمایان شدند.

معمولا آزمایش های الکتروانسفالوگرام داده می شود چون بیمار ممکن است در برابر محرک ها واکنش کندی داشته باشد و به دنبال آن مواردی مانند تشنج، مسائل گفتاری، گیجی یا عدم توانایی در بیدار شدن بعد از بهبودی ایجاد شود.

محققان شرح دادند که رایج ترین یافته های آزمایش های الکتروانسفالوگرام تخلیه الکتریکی کند یا غیرطبیعی است که در لوب فرونتال بیشتر است. بعضی از آزمایش ها الکتروانسفالوگرام آسیب هایی را نشان داده است که ممکن است قابل ترمیم نباشد.

دکتر زلفی حنیف، استاد مغز و اعصاب گفت: همان طور که می دانیم، مغز عضوی است که نمی تواند دوباره فراوری شود، بنابراین اگر صدمه ای به آن وارد شود احتمالا دائمی خواهد بود یا به طور کامل بهبود نخواهد یافت.

دانشمندان حدس می زنند که نقطه احتمالی ورود ویروس ممکن است بینی باشد که می تواند محل فعالیت غیرطبیعی مغز را شرح دهد.

وی گفت: مشاهده جالب دیگر این بود که میانگین سنی افراد مبتلا 61 سال بود، یک سوم آنان زن و دوسوم مرد بودند و نشان می دهد که درگیری مغزی کووید 19 می تواند در مردان مسن بیشتر باشد. تحقیقات بیشتری ضروری است، اما این یافته ها به ما نشان می دهد که این ها مناطقی هستند که باید به آن ها توجه کنیم.

وی ادامه داد: بسیاری از مردم فکر می نمایند که به این بیماری مبتلا شده و سپس خوب می شوند و همه چیز به حالت عادی برمی شود اما این یافته ها به ما می گوید که ممکن است شاهد مواردی طولانی مدت باشیم، همان چیزی که ما به آن شک نموده ایم و اکنون در حال یافتن شواهد بیشتری برای تایید این موضوع هستیم.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین

به "دو عارضه جانبی کرونا که ممکن است هرگز از بین نرود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو عارضه جانبی کرونا که ممکن است هرگز از بین نرود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید