خونریزی مغزی؛ علائم و درمان

به گزارش وبلاگ ابزاری احمد، اگرچه خونریزی مغزی می تواند مرگبار باشد، اما امکان بهبودی نیز وجود دارد. فرد ممکن است عوارض بلندمدتی مانند صرع یا مسائل حافظه را تجربه کند.

خونریزی مغزی؛ علائم و درمان

علائم خونریزی مغزی شامل سردرد های شدید، تاری دید، ضعف در یک سمت بدن و سفتی گردن می شوند. خونریزی مغزی یک شرایط اضطراری پزشکی است که به درمان در بیمارستان احتیاج دارد.

خونریزی در مغز به نام هموراژ شناخته می گردد که نوعی سکته مغزی است. نوع خونریزی به مکان وقوع آن در مغز بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر ضربه ای به سر فرد وارد شده باشد، ممکن است یک هماتوم ساب دورال (زیر سخت شامه) را تجربه کند. در این شرایط، خون از رگ های آسیب دیده به غشائی که مغز را پوشش می دهد، نشت نموده و موجب افزایش فشار می گردد.

اگرچه خونریزی مغزی می تواند مرگبار باشد، اما امکان بهبودی نیز وجود دارد. فرد ممکن است عوارض بلندمدتی مانند صرع یا مسائل حافظه را تجربه کند.

علائم

ممکن است هیچ نشانه هشداردهنده ای از خونریزی در مغز وجود نداشته باشد. به عنوان مثال، این شرایط می تواند پس از زمین خوردن یا وارد شدن ضربه به سر رخ دهد.

اگر ضعفی در دیواره رگ خونی وجود داشته باشد می تواند دچار برآمدگی یا تورم شده که به نام آنوریسم شناخته می گردد. آنوریسم ها می توانند به طور ناگهانی و بدون هشدار قبلی پاره شده و موجب خونریزی در مغز شوند.

فعالیت بدنی یا فشار می تواند موجب پارگی یک آنوریسم گردد. بر همین اساس است که بلند کردن جسمی سنگین یا در زمان تجربه احساسی شدید مانند خشم که موجب افزایش فشار خون می شوند، امکان خونریزی در مغز وجود دارد.

علائم می توانند متفاوت باشند و به مکانی که خونریزی اتفاق افتاده است، بستگی دارند. بخش های مختلف مغز مسئول عملکرد های مختلفی مانند گفتار، حافظه یا حرکت هستند.

فرد مبتلا به خونریزی مغزی ممکن است موارد زیر را تجربه کند:

- سردرد شدید ناگهانی

- سفتی گردن

- احساس بیماری یا بیمار شدن

- سردرگمی

- حساسیت به نور

- سختی در حرکت و راه رفتن

- لرزیدن

- تشنج

- غش کردن

فرد می تواند دارای علائم سکته مغزی نیز باشد. افراد باید نشانه های این شرایط و این که باید چه کاری انجام دهند را به خاطر داشته باشند:

- افتادگی صورت

- ضعف دست

- گفتار مبهم

- زمان تماس با اورژانس

سکته مغزی یک شرایط اضطراری پزشکی است. اگر فردی علائم خونریزی مغزی یا سکته مغزی را تجربه می نماید باید همیشه با اورژانس تماس بگیرید.

خونریزی مغزی ناشی از زمین خوردن

یک آسیب دیدگی جدی سر می تواند موجب خونریزی مغزی گردد. تمام تروما های جدی سر احتیاجمند توجه پزشکی فوری هستند. افرادی با این نوع از آسیب دیدگی ممکن است موارد زیر را تجربه نمایند:

- غش کردن

- سردرگمی

- سختی در تکلم

- بیمار بودن

- خروج خون یا مایع از گوش ها

- سختی در بیدار ماندن

آنوریسم پاره شده

پارگی آنوریسم می تواند موجب خونریزی در مغز گردد. تشخیص آنوریسم ها تا پیش از این که پاره شوند می تواند سخت باشد، اما از علائم شایع آن ها می توان به سردرد و دوبینی اشاره نمود. آنوریسم می تواند به واسطه یک آسیب سر یا افزایش سطوح فشار خون پاره گردد.

عوامل خطر

هر چیزی که به رگ های خونی آسیب برساند می تواند خطر آنوریسم را افزایش دهد. از عوامل خطر می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- چاقی

- سیگار کشیدن

- مصرف الکل

- فشار خون بالا

- سن

- جنسیت

- نژاد

- سابقه خانوادگی سکته مغزی

افراد مسن در معرض خطر بیشتری برای سکته مغزی قرار دارند، اما این شرایط می تواند بسیاری از افراد زیر 65 سال را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

بارداری، استفاده از دارو های ضد بارداری، و روش درمان جایگزینی هورمون ممکن است همگی در افزایش خطر سکته مغزی نقش داشته باشند.

در آمریکا، خطر تجربه نخستین سکته مغزی برای افراد سیاه پوست دو برابر بیشتر از افراد سفید پوست است. این ممکن است به دلیل خطر دیابت و چاقی بیشتر در جمعیت سیاه پوستان باشد.

فردی که قبلا سکته مغزی را تجربه نموده است در معرض خطر بیشتری برای تجربه یک سکته مغزی دیگر قرار گرفته است. فردی که قبلا یک سکته قلبی را تجربه نموده است نیز در معرض خطر بیشتری برای تجربه سکته مغزی قرار گرفته است.

بیماری کبد یکی دیگر از عواملی است که می تواند خطر سکته مغزی را افزایش دهد. فردی با کبد آسیب دیده ممکن است با خطر بیشتر خونریزی در بدن روبرو باشد.

ژن ها نیز ممکن است در این زمینه نقش داشته باشند. آنژیوپاتی آمیلوئید سربرال یک بیماری ژنتیکی است که می تواند موجب از دست رفتن عملکرد مغز با افزایش سن گردد. انباشت پروتئین ها اطراف دیواره سرخرگ مغز ممکن است خطر زوال عقل، سکته مغزی و صرع را افزایش دهد.

تشخیص و آزمایش

با توجه به علائمی که فرد دارد، ممکن است این که با خونریزی مغزی روبرو شده است، مشهود باشد. دلایل و عوامل خطر واضح مانند آسیب دیدگی سر یا سکته مغزی پیشین نیز می توانند به تشخیص یک خونریزی مغزی یاری نمایند.

فرد به طور معمول احتیاجمند انجام آزمایشات در بیمارستان برای تشخیص خونریزی مغزی است. رایج ترین روش تصویربرداری سی تی اسکن است.

در خصوص آنوریسم، پزشک می تواند یک ماده رنگی را درون رگ های خونی تزریق کند که به معین موقعیت این شرایط در تصویربرداری پرتو اکس یاری می نماید.

پونکسیون نخاعی نیز می تواند به آنالیز نشانه های خونریزی یاری کند. در این روش نمونه گیری از مایع مغزی نخاعی انجام می گردد.

اگر این آزمایشات نشان دهند که فرد خونریزی مغزی دارد، آزمایش هایی که در ادامه صورت می گیرند می توانند اطلاعات بیشتری را برای یاری به طراحی برنامه درمان در اختیار پزشک قرار دهند.

درمان

گزینه های درمان می توانند متفاوت باشند. در ادامه با بعضی روش های درمان با توجه به دلیل خونریزی مغزی بیشتر آشنا می شویم.

آنوریسم پاره نشده

اگر فردی با آنوریسم پاره نشده روبرو باشد، جراح از روش قرار دادن کویل استفاده می نماید. وی از یک کاتتر برای راهنمایی کویل های فلزی کوچک به سمت آنوریسم استفاده می نماید. این وسیله از ورود خون به رگ جلوگیری نموده و اتصال آن به سرخرگ اصلی را مسدود می نماید تا از تورم و ترکیدن آنوریسم در آینده جلوگیری گردد. این روش در طول زندگی فرد چندین بار قابل انجام است.

جراح می تواند از روش قرار دادن کلیپ نیز استفاده کند که در آن یک کلیپ فلزی برای پیشگیری از ورود خون به آنوریسم در پایه آن قرار داده می گردد.

خونریزی های مغزی

درمان فوری پس از خونریزی مغزی استفاده از دارو است. این ممکن است درد را تسکین داده و از تشنج مرتبط با پارگی آنوریسم پیشگیری کند.

اگر یک آنوریسم دلیل خونریزی مغزی باشد، فرد ممکن است احتیاجمند عمل جراحی برای ترمیم رگ خونی پاره شده باشد.

انواع خونریزی در مغز

دو نوع خونریزی در مغز وجود دارند که شامل هموراژ درون مغزی، خونریزی در بافت مغز رخ می دهد و هموراژ زیر عنکبوتیه، خونریزی در سطح مغز رخ می دهد، می شوند.

آسیب دیدگی های سر که به خونریزی مغزی منجر می شوند معمولا از نوع هموراژ زیر عنکبوتیه هستند در شرایطی که فشار خون بالا از دلایل شایع هموراژ درون مغزی است. هر دو نوع خونریزی مغزی دارای علائم مشابه هستند.

عوارض

خونریزی مغزی می تواند موجب عوارض مختلفی گردد و بعضی طولانی تر از موارد دیگر هستند.

عوارض اولیه

یک آنوریسم ممکن است دوباره پاره گردد و موجب خونریزی دیگری گردد. خطر در روز های نخست پس از نخستین خونریزی بالاتر است. علائم مشابه با خونریزی مغزی اولیه هستند، اما اغلب از شدت بیشتری برخوردار هستند.

پس از یک خونریزی مغزی، رگ خونی می تواند دچار اسپاسم شده و باریک گردد. این شرایط جریان خون به مغز را کاهش می دهد و می تواند موجب آسیب مغزی گردد. علائم شامل خواب آلودگی، و نشانه های مشابه با سکته مغزی می شوند.

پس از یک خونریزی مغزی، مایع می تواند در مغز جمع گردد. این می تواند فشار بر مغز را افزایش داده و موجب تجربه علائمی مانند سردرد، استفراغ و تاری دید گردد.

عوارض بعدی

عوارض دیگر ممکن است مدت زمانی بیشتری طول بکشد تا ظاهر شوند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- مسائل حافظه

- تمرکز

- اختلالات خلق و خو

- تغییرات رفتاری

پیشگیری

بعضی اقدامات را می توانید برای پیشگیری از تجربه خونریزی مغزی انجام دهید. با این وجود بعضی عوامل از جمله ژنتیک زیر کنترل ما قرار ندارند.

از جمله اقداماتی که می توانید برای پیشگیری از خونریزی مغزی انجام دهید می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- ورزش

- مصرف یک رژیم غذایی سالم

- کاهش استرس

- محدود کردن مصرف نمک و چربی

- ترک سیگار

- پرهیز از مصرف الکل

منبع: فرادید

به "خونریزی مغزی؛ علائم و درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خونریزی مغزی؛ علائم و درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید