اشتباهات رایج زوج های جوان در زندگی مشترک

به گزارش وبلاگ ابزاری احمد، معمولا بین زوج هایی که به خاطر هر مسئله کوچکی با هم جر و بحث می نمایند، اشتباهات مشترکی وجود دارد. اشتباهاتی که باعث می گردد فاصله بین زوج ها بیشتر و بیشتر گردد. زمانی که فاصله بین زن و مردی در زندگی مشترک زیاد گردد، آن ها حرف یکدیگر را نمی فهمند و گاهی تا مرز جدایی پیش می فرایند و از هم جدا می شوند.

اشتباهات رایج زوج های جوان در زندگی مشترک

فرض کنید که شما در یک اتاقی هستید که به جز نیم متر آن، بقیه اتاق کاملا کثیف است. هر انسان عاقلی برای تمیز کردن این اتاق، قطعا از نیم متر تمیز آن آغاز می نماید و بعد از آن همه اتاق را تمیز می نماید. چه قدر زیباست که اگر زن یا مردی اشتباه کرد ابتدا نکات مثبت شخصیت او و کارهای مفیدی را که انجام داده است یادآوری کنیم و سپس نکات منفی را به او بگوییم.

بالاخره باید قبول کنیم که همه ما انسانیم و ممکن است اشتباه کنیم

اما در بین زوج های جوان معمولا 4 عادت اشتباه وجود دارد که ریشه بسیاری از اختلاف های آنان است .

در ادامه با این 4 اشتباه آشنا می شوید و راه های جایگزین آن ها را خواهید خواند.

اشتباه اول : فقط دنبال مقصر هستند

برخی زوج ها مدام به هم ایراد می گیرند و از هم انتقاد می نمایند. در زندگی این زوج ها هر اتفاق ناگواری با گفتن جملاتی مانند چرا کاری کردی که این اتفاق بیفتد؟ همراه می گردد.

دلیل گفته شدن چنین جملاتی هم این است که این زوج ها فقط به دنبال مقصر هستند و نمی خواهند برای حل مشکل به وجود آمده فکری نمایند. در ایرادگیری معمولا زوج ها فقط نقاط منفی یکدیگر را می بینند که باعث می گردد یکی از زوجین در موضع قدرت قرار بگیرد و آن قدر به خودش حق دهد تا جز در زمان به کرسی نشستن حرف خودش، راضی نگردد.

این افراد احساس می نمایند که همواره طرف مقابل شان اشتباه می نماید و آن ها هیچ گاه اشتباه نمی نمایند و با ایرادگیری به نوعی دنبال تایید خودشان هم هستند.

راه درست : لطفا با دقت گوش کنید

زوج ها بهتر است به جای این که مدام از هم ایراد بگیرند، مهارت گوش کردن را در خودشان بالا ببرند. برخی مواقع به دلیل این که زن یا مرد به درستی به حرف های همسرش گوش نمی دهد، ممکن است از جمله ای برداشت اشتباه کند و همین عاملی برای جر و بحث گردد. گاهی هم ممکن است قصد زن یا مرد از گفتن جمله ای ایرادگیری نباشد ولی چون طرف مقابل به درستی گوش نمی نماید، برداشت اشتباهی داشته باشد. بهترین حالت گوش دادن این است که هر فردی فعالانه گوش کند یعنی علاوه بر معنی جمله طرف مقابل، احساسات او را هم درک کند تا منظور او را بهتر بفهمد.

اشتباه دوم : مسئولیت پذیر نیستند

زوج هایی که مدام یکدیگر را مقصر می دانند، به سرزنش طرف مقابل روی می آورند. عادت بد سرزنش کردن زوجین از این ناشی می گردد که یکی از آن ها مهارت مسئولیت پذیری را فرانگرفته است. افرادی که مسئولیت پذیر هستند، مسئولیت شکست یا اشتباه را بر عهده می گیرند و در صدد جبران آن بر می آیند.

راه درست : از شخصیت همسرتان حمایت کنید

در مقابل سرزنش کردن، حمایت کردن وجود دارد. وقتی زن یا مردی در زندگی زناشویی اشتباه کوچکی داشته باشد و به جای سرزنش شدن، مورد حمایت همسرش قرار گیرد با همه وجود احساس می نماید که همسرش دوستش دارد. وقتی یکی از زوجین از دیگری حمایت می نماید، این به این معنی نیست که او دارد از رفتار او حمایت می نماید بلکه بدین معناست که از شخصیت طرف مقابل حمایت شده است. حالا اگر شخصیت فردی مورد حمایت قرار گیرد، باعث می گردد که فرد رفتار اشتباهش را تکرار نکند.

اشتباه سوم : اشتباهات گذشته را یادآوری می نمایند

برخی زوج ها در زندگی شان از همه جا و از همه افراد شاکی هستند. زمانی که فردی مدام مورد شکایت مستقیم قرار می گیرد ناخودآگاه شخصیتش تخریب می گردد. وقتی نکات منفی و اشتباهات گذشته همسرتان را هر روز به او یادآوری کنید، علاوه بر این که احساسات منفی را به او منتقل می کنید، بعد از مدتی خودتان هم خسته می شوید و احساس می کنید که همسرتان درک تان نمی نماید.

راه درست : همسرتان را بپذیرید

زوج ها بهتر است به جای شکایت کردن، همدیگر را تشویق نمایند. برای تشویق کردن هم می توانید نکات مثبت همسرتان را به او یادآوری کنید. به جای برخورد یا گفتن جملات تند، به او احترام بگذارید و بدانید هیچ چیز به اندازه مورد احترام قرار دریافت عزت نفس یک انسان را بالا نمی برد. زمانی که همسرتان اشتباه می نماید، او را مورد پذیرش قرار دهید. این پذیرش باعث می گردد او در زندگی احساس آرامش کند و برای حفظ این آرامش رفتارهای اشتباهش را تغییر دهد.

اشتباه چهارم : زندگی را با بازار اشتباه گرفته اند

برخی زوج ها زندگی شان را مانند بازار می دانند و در آن گروکشی می نمایند. زنی که به همسرش می گوید: اگر فلان لباس را برای من بخری، من هم برایت شام درست می کنم تصمیم گرفته است با تبر ریشه زندگی اش را از جا بکند! گفتن جملاتی که بیشتر در بازار استفاده می گردد، برای بقای یک زندگی مشترک سم است.

راه درست : گفت و گوی همدلانه داشته باشید

به جای رشوه دریافت از همسرتان، با او گفت و گو کنید. گفت و گوی همیشگی بر سر اختلافات اگر با رابطه همدلانه و منطقی باشد، تاثیر بسیار زیادی در افزایش محبت بین زوج ها دارد. بهتر است زوج ها برای بیشتر نیازها و درخواست های شان با هم صحبت نمایند تا بهترین تصمیمات را برای پیشرفت در زندگی شان بگیرند.

گردآوری: گروه هفت گنج

منبع: هفت گنج

به "اشتباهات رایج زوج های جوان در زندگی مشترک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتباهات رایج زوج های جوان در زندگی مشترک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید