استیون کینگ شایستگی نامزدهای اسکار را به تنوع نژادی و جنسیتی ترجیح می دهد

به گزارش وبلاگ ابزاری احمد، استیون کینگ رمان نویس مشهور آمریکایی که بسیاری از آثارش تا به امروز در اقتباس های سینمایی مورد استفاده قرار گرفته، معتقد است در انتخاب بهترین آثار سینمایی باید کیفیت و شایستگی را به عنوان معیار اصلی مد نظر قرار داد نه تنوع نژادی و جنسیتی.

استیون کینگ شایستگی نامزدهای اسکار را به تنوع نژادی و جنسیتی ترجیح می دهد

کینگ به عنوان یکی از اعضای آکادمی از شاخه نویسندگان در انتخاب نامزدها و برندگان جوایز اسکار در بخش های بهترین فیلم و بهترین فیلم نامه (اقتباسی و غیراقتباسی) حق رای دارد. هر سال مساله تنوع نژادی و جنسیتی در میان نامزدهای جوایز اسکار بحث های گسترده ای را برمی انگیزد و بسیاری از چهره های شاخص هالیوود در این زمینه به اظهار نظر می پردازند.

در جدیدترین بحث ها پیرامون این موضوع به نبود تنوع نژادی در بخش بهترین بازیگری (صرفا یک سیاه پوست نامزد دریافت جایزه شده) و نبود تنوع جنسیتی در بخش بهترین کارگردانی (برای دومین سال متوالی 5 مرد نامزد دریافت جایزه شده اند) اشاره شده است.

گرچه کینگ در دو بخش بهترین بازیگری و بهترین کارگردانی حق رای نداشته اما به شکل کلی در پاسخ به انتقادها در توییتر خود به موضعش در این زمینه اشاره کرده. کینگ گفته وقتی پای هنر در میان باشد تنوع جنسیتی یا نژادی برای او مساله نیست و تنها کیفیت اثر معیار خواهد بود. کینگ افزوده در شرایطی که بخواهد خلاف این عمل کند و کیفیت را معیار اصلی قرار ندهد مرتکب خطا شده است.

موضع کینگ و تاکید او بر شایستگی هنری به عنوان معیار اصلی از طرف بعضی از نویسندگان، فیلم سازان و فعالان حقوق زنان مورد نقد قرار گرفته است. آن ها معتقدند کینگ در نظر نگرفته که امروزه در صنعت سینمای آمریکا آنچه به نظر شایسته، باکیفیت و مهم می رسد تا چه حد با مسائل نژادی و جنسیتی در هم آمیخته است.

رکسان گی نویسنده و استاد دانشگاه که با انتشار کتاب فمینیست بد به شهرت رسید خطاب به کینگ نوشته: به عنوان یک هوادار، خواندن این اظهارات از طرف شما برای من دردناک است. این گفته ها به این معناست که کیفیت و تنوع نمی توانند دارای تشابه و ترادف باشند. در حالی که این دو، مقوله هایی مجزا نیستند. این نویسنده سیاه پوست افزوده می توان هر جایی کیفیت را یافت اما در بیشتر حوزه ها این باور وجود دارد که کیفیت صرفا به یک گروه جمعیتی خاص تعلق دارد؛ همانطور که شما نیز چنین عقیده ای دارید.

کینگ در ادامه این بحث و در پاسخ به نقدها در توییتی دیگر نوشته از نظرش مهم ترین کاری که می توان انجام داد حصول اطمینان از این موضوع است که در این صنعت هر فرد بدون توجه به نژاد، جنسیت یا گرایش هایی که دارد فرصت برابری برای دیده شدن و مورد توجه قرار دریافت داشته باشد.

بد نیست به این نکته نیز اشاره کنیم که بعضی از فعالین حوزه جنسیتی و نژادی حتی نگاه رادیکال تری دارند و معتقد به تبعیض مثبت اند؛ به این معنا که باید با نگاهی ویژه و حمایت گرایانه در حوزه های مختلف امکان حضور گروه های مورد تبعیض را فراهم کنیم و در صورت لزوم با تاکید بیشتر روی حقوق این افراد، صرفا شاخص کیفیت یا شایستگی را لحاظ نکنیم. موضعی که ظاهرا استیون کینگ نزدیکی چندانی به آن ندارد.

منبع: دیجیکالا مگ

به "استیون کینگ شایستگی نامزدهای اسکار را به تنوع نژادی و جنسیتی ترجیح می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استیون کینگ شایستگی نامزدهای اسکار را به تنوع نژادی و جنسیتی ترجیح می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید